Portfolio review, Bratislava 2010Byla jsem požádána napsat pár slov o portfolio review, jehož jsem se letos v listopadu zúčastnila v Bratislavě v rámci každoročního měsíce fotografie. Ráda tak učiním a pokusím se tak pomoci všem, kdo se v příštích letech bude chtít na portfolio review přihlásit. Mohu to jen doporučit, byla to pro mě úžasná zkušenost.

Portfolio Review 2010 - foto by Viacheslav Kabanov

Musím podotknout, že jsem byla velice nepřipravená, neboť jako student prvního ročníku jsem ještě v říjnu netušila, že nějaký měsíc fotografie vůbec existuje. Když jsem se dozvěděla o portfolio review , zjišťovala jsem, jestli je možné se ještě přihlásit. Z několika stran mi bylo řečeno, že už je pozdě. No nevadí, alespoň se pojedu podívat na výstavy, řekla jsem si. V den odjezdu jsem si vzala pro všechny případy s sebou flashku s několika ze svých fotek z pozdější tvorby (divadelní zákulisí) s tím, že kdybych potkala z fotonadšenců někoho, koho by zajímaly moje fotky, tak mu je budu moci ukázat. Vytiskla jsem si program všech výstav, kde se psalo i o portfolio review, na němž bylo uvedeno i pár telefonních čísel. Nedoufala jsem, přesto jsem vytočila. Telefon zvedla milá paní koordinátorka. Byla jsem příjemně překvapena, když mi řekla, že se druhý den ráno můžu přijít zaregistrovat. Musela jsem si ještě vypálit několik cédéček se svojí tvorbou, abych je mohla v případě zájmu odevzdat.

S malými obtížemi (způsobenými svou špatnou orientací), jsem našla VŠMU a úspěšně jsem se zaregistrovala. Portfolio review probíhá ve dvou dnech, jeden jsem bohužel prošvihla (kdybych tušila, že je ještě místo, jela bych do Blavy o den dřív) Registrace na dva dny stojí 49eur, mě stála na jeden den 25eur. Po registraci následovala bizarní tombola: okolo 80 lidí dvě hodiny pobíhalo v kroužku – obří frontě.

Pokaždé, když na mě přišla řada, dostala jsem červenou fixu a musela se co nejrychleji zapsat na tabuli do tabulky jmen konzultantů a rozepsaného času konzultací na celý den. Pro mě to byl trochu stresující IQ test, protože jsem se musela trefit do času, který byl ještě volný a vyhovoval mě i konkrétním konzultantům, a to vše za nervózního přešlapování těch, co stáli za mnou a popohánění koordinátorek, které se snažily, aby akce proběhla co nejrychleji.

Postupně se tabulka zaplnila a já měla chvíli čas dojít si na net zjistit, koho jsem si zapsala, s kým vlastně budu mít tu čest…

Portfolio Review 2010 - foto by Viacheslav Kabanov

Asi nemusím podotýkat, že by bylo vhodné si něco přečíst o všech těch kurátorech, fotografech a majitelích galerií, ale na to jsem předtím neměla čas a během těch dvou dnů se jich tam vystřídalo vskutku hodně (odhaduji kolem 50). Review probíhalo ve čtyřech místnostech, v každé bylo 6 stolků. Na každou konzultaci bylo vymezeno 20 minut. Během celého dne jsem měla tu čest probrat svou práci celkem s osmi konzultanty ze všech koutů Evropy, se dvěma Maďary, Rusem, Estoncem, dvěma Slovenkami, Čechem a Rakušankou. Bylo to organizačně náročné, jakmile se totiž jednou dostanete do časového skluzu, těžko to doháníte. Proto se mi stalo, že jsem v půlce konzultace zjistila, že už mám být na jiné, nebo jsem vyhazovala ty, kteří si vesele diskutovali v čase, který zasahoval do mého. K tomu jsem pokaždé nejprve musela najít zásuvku, do které bych mohla připojit svůj počítač se slabou baterií. Samozřejmě daleko lepší by bylo donést fotografie kvalitně vytištěné…

K vlastním konzultacím musím říct, že co člověk, to jiný názor. Většinou jsem se setkala s příjemnými lidmi a mám pocit, že i většině z nich se moje práce líbila. Jeden z nich snad i použije několik mých fotografií ve svém článku. S dalším jsem se pustila do menší slovní argumentace, ale to je vlastně také hrozně poučné. Několik z nich mi velice dobře poradilo co eliminovat a jakým směrem se dál vyvíjet. Bylo to ohromně zajímavé. Moje rada zní: méně je více (ideálně 20 fotografií) a čím více budou fotografie tematicky i kompozičně ladit a doplňovat se, tím lépe.

Portfolio Review 2010 - foto by Viacheslav Kabanov

Toto tvrzení jsem si ověřila i na konci dne, když se promítala vítězná portfolia. U některých byl jen nápad, v několika variantách nafocený, ale přesto stále stejný. Také platí: čím bizarnější, tím lepší. Mě osobně připadá snaha neustále hledat něco nového a provokovat stejně marná, jako někoho napodobovat. Daleko víc než promítané práce se mi proto jevily fotografie lidí, se kterými jsme se potkali na chodbách a ukazovali si navzájem svou tvorbu. Možná proto, že si na nic nehrály.

Portfolio Review 2010 - foto by Viacheslav Kabanov

Ze všeho nejlepší vlastně bylo zajít po tom všem na pivo s ostatními účastníky a probírat ohlasy a zážitky. Potkala jsem tam spoustu zajímavých lidí z řad studentů, amatérů i profesionálů. Mám plnou peněženku vizitek, několik cd s jejich fotografiemi a jednu nádhernou fotku, kterou mi věnoval jako omluvu jeden Rus, který si dovolil zasáhnout do času mé konzultace. Odpustila jsem mu. Sešla se tam vskutku mezinárodní skvadra lidí – no řekněte sami, kolikrát se vám stane sedět u stolu v Bratislavě s Rakušanem, Francouzem, Řekyní a Peruáncem a u toho pít českou Plzeň? :-)text: Anna Rasmussen

fotografie: Viacheslav Kabanov